در این مطلب قصد داریم تا به سوال دستگاه فرز چیست؟ پاسخ دهیم. اگر سری به صنعت بزنیم، خواهیم دید که برای انجام مراحل کار در ساخت و ساز و یا هر کار دیگری، باید از دستگاه ها و ابزار های مخصوص استفاده کرد. در این شرایط روند کار بسیار تمیز بوده و نتیجه کار بسیار رضایت بخش می باشد.

یکی از مراحل انجام کار در صنعت برش دادن فلزات، انواع سنگ و سرامیک ها خواهد بود. همچنین می توان در همین مرحله سنگ های ساختمانی را برش داده یا سمباده کشی کرد. برای این مرحله می توان از دستگاهی به نام دستگاه فرز استفاده کرد. دستگاه فرز از قسمت های مختلفی تشکیل شده که رد قسمت سری آن می توان سنگ پولیش، انواع سنگ سمباده و سنگ برش را نصب نمود. برای مطالعه و آشنایی بیشتر می توانید مطلب دستگاه برش سنگ صد صنعت را مطالعه کنید، پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دستگاه فرز چیست؟

مشخصات فنی دستگاه فرز

به منظور آشنایی با مشخصات فنی دستگاه فرز باید عنوان کنیم که این دستگاه دارای تنوع زیادی می باشند. در حالت کلی باید عنوان کنیم که این دستگاه شبیه به دریل عمل کرده و از بخش هایی به نام الکترو موتور، بدنه، دسته نگهدارنده و شفت مرکزی تشکیل شده است. به منظور انجام هر گونه برش توسط دستگاه فرز باید هر نوع سنگ و یا حتی سمباده روی سه عدد نظام داری که روی شفت قرار دارند، نصب شده و سپس عملیات برش صورت گیرد.

قدرت و توان هر کدام از انواع دستگاه های فرز مانند دستگاه فارسی بر با یکدیگر متفاوت بوده، به گونه ای که سرعت چرخیدن آن در دقیقه و همچنین صفحه ای که سنگ یا سرامیک روی آن نصب می شود نیز بنا به هدف فرد متفاوت خواهد بود. در بسیاری از انواع دستگاه فرز قاب محافظ دیده می شود، این در حالی است که تمامی مدل ها دارای کلید خاموش و روشن می باشند.

مشخصات فنی دستگاه فرز

انواع دستگاه فرز

همان طور که پیش از این نیز عنوان شد، دستگاه فرز انواع متنوعی داشته که در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت:

  1. دستگاه فرز سنگ رومیزی
  2. دستگاه فرز سمباده
  3. دستگاه فرز استوانه ای
  4. دستگاه فرز سنگبری با آب
  5. دستگاه فرز انگشتی
  6. دستگاه فرز هیوندا
انواع دستگاه فرز

دستگاه فرز سنگ رومیزی

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، روی پایه یا روی میز قرار داده می شود. این دستگاه دارای یک موتور مرکزی و همچنین دو عدد دیسک سایشی می باشد. هدف اصلی از طراحی این دستگاه، تراشیدن است. البته منظور از تراشیدن، تراش مربوط به انواع ابزارآلات و همچنین مته مربوط به دستگاه ها می باشد. همچنین در صورتی که خوردگی، زنگ زدگی، تیز کردن و سایر موارد برای هر ابزاری لازم باشد، می توان از این دستگاه استفاده نمود. سرعت معمول این دستگاه برابر با ۳۵۰۰ دور بر دقیقه بوده که از نوع قوی به شمار می آید. همان طور که گفته شد، دو عدد دیسک با ابعاد ۵ الی ۱۰ اینچ روی این دستگاه نصب می گردد.

دستگاه فرز سمباده

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، فرز سمباده برای صاف و صیقلی کردن سطوح یا فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، روی دستگاه فرز یک پوشش یا نوار قرار گرفته که به راحتی قادر به صیقلی کردن فلز می باشد. البته باید عنوان کنیم که به دستگاه فرز سمباده، فرز کاری نواری نیز گفته می شود که کاربرد های فراوانی از قبیل صیقلی کردن، فرم دادن،  رفع خوردگی، رفع پوسیدگی و غیره را دارد.

مطلب بهترین دستگاه سنگبری ایرانی را از دست ندهید.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

دستگاه فرز استوانه ای (فرز سیلندری)

دستگاه فرز استوانه ای انواع متفاوتی دارد که یکی از پر کاربردترین آن ها دستگاه تراشکاری می باشد. این مدل دستگاه به گونه ای است که در برخی مدل هایش دارای چند چرخ فرزکاری می باشد. نحوه عمل کردن این دستگاه به گونه ای است که قطعه های موجود روی دستگاه می چرخند و به سمت دیسک ها حرکت می کنند، با این حرکت شی به صورت استوانه ای در خواهد آمد. برای برش و تهیه انواع میله ها، لوله ها، بلبرینگ ها و غیره می توان ازین دستگاه استفاده کرد.

برای مشاهده راهنمای خرید دستگاه سنگبری اینجا کلیک کنید.

آشنایی با انواع دستگاه فرز

دستگاه فرز سنگبری با آب

همان گونه که از نام این دستگاه می توان فهمید، برای برش دادن انواع سنگ و کاشی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه در هنگام برش دادن سنگ و کاشی، سطح کار را داغ می کند، بنابراین برای جلوگیری از چنین حالتی از پاشیدن آب به محل مورد نظر استفاده می شود. این دستگاه در دو ابعاد بزرگ و کوچک قابل سفارش می باشد. البته یکی از انواع این دستگاه فرزی نیز وجود دارد که نیازی به پاشش آب نداشته و به آن فرز سنگبری ساده گفته می شود.

دستگاه فرز انگشتی

فرز انگشتی دارای ابعاد کوچکی بوده و به همین دلیل است که به آن انگشتی گفته می شود. در صورتی که اجسام مورد نظرتان حالت دورانی دارند و از متریال فلز تهیه شده اند، می توانید از این فرز برای گرد کردن آن ها استفاده کنید. البته از سایر کاربرد های این نوع فرز می توان به حکاکی، نجاری و همچنین فرم دادن به متریال ها نیز نام برد. این نوع فرز دارای سرعت برابر با ۲۷ هزار دور در دقیقه بوده که نسبت به فرز های بزرگ تر بسیار سریع تر بوده؛ اما این در حالی است که گشتار پایینی دارد. در صورتی که گشتار پایین و سرعت بالا باشد، می توان برای کارهای با ظرافت و بسیار دقیق از این فرز استفاده کرد.

در ساختار فرز های انگشتی از یکسری دیسک های سایشی استفاده می کنند. این نوع دیسک ها که قابلیت تعویض دارند. البته باید این نکته را عنوان کرد که از سایر ابزار آلاتی نظیر دیسک ها، سمباده ها و مته های مختلف نیز می توان روی این دستگاه سوار کرده و مورد استفاده قرار داد.

دستگاه فرز هیوندا

یکی از انواع دیگر دستگاه فرز، نوع فرز هیوندا می باشد. سرعت در نظر گرفته شده برای فرز هیوندا حدود ۸۰۰۰ تا ۳۵ هزار دور بر دقیقه بوده و توان آن را نیز ۱۷۰ وات در نظر گرفته اند. در داخل ساختمان این دستگاه از یک دیمر استفاده شده است. وجود دیمر در این دستگاه می تواند شرایط را به گونه ای فراهم کند تا دستگاه در ۶ حالت قابلیت تنظیم داشته باشد. از دیگر ویژگی های این دستگاه، وجود چراغ قوه جهت کار در نواحی کم نور می باشد.

قیمت دستگاه سنگبری و عوامل موثر بر آن را از اینجا بخوانید.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

نحوه کار دستگاه فرز

به منظور آشنایی با نحوه کار دستگاه فرز این قسمت را از دست ندهید. همان طور که پیش از این نیز گفته شد، دستگاه فرز دارای قابلیت های زیادی می باشد. به عنوان نمونه یکی از این موارد، کف تراشی می باشد. در این حالت، دستگاه فرز سطح بالا یا پایین دستگاه را به خوبی صیقل می دهد. یکی دیگر از عملکرد های این دستگاه بغل تراشی است. در این حالت کناره ها و دیواره های متریال توسط فرز تراش داده می شوند. همچنین در صورتی که لازم باشد در حین کار اختلاف ارتفاع جهت ایجاد پله اعمال شود از پله کاری استفاده خواهد شد. یکی از مهم ترین کار های دستگاه فرز شیار تراشی بوده که در ادامه بهتر آن را توضیح خواهیم داد.

در صورتی که نیاز باشد در هنگام کار دو مورد به یکدیگر اتصال پیدا کنند، باید روی آن ها شیار اعمال شود. شیار به عبارتی نوعی فرو رفتگی فرم دار می باشد. شیار ها می تواند به اشکال مربعی، تی شکل و غیره ایجاد شوند. در صورتی که نیاز به ایجاد  شیار مربعی باشد باید تیغه از نوع پولکی انتخاب شود. این نوع تیغه در فرز انگشتی بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از این نوع فرز و همچنین فرز عمودی می توان برای ایجاد شیار های تی شکل نیز استفاده کرد. در صورتی که شیار نیز از نوع وی باشد، بهتر است به صورت دو طرفه یا یک طرفه تعبیه شده و از دستگاه فرز عمودی و افقی استفاده شود. مطلب راهنمای خرید دستگاه سنگبری ساختمانی را از دست ندهید.

نحوه کار دستگاه فرز

نتیجه گیری از مطالعه مطلب دستگاه فرز چیست؟

در این مطلب سعی کردیم شما را با ماهیت دستگاه فرز، مشخصات فنی، نحوه کار آن و همچنین انواع این دستگاه آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شود. به منظور خرید و حتی استفاده از این دستگاه برای مصارف گوناگون بابد با توجه به هدف و متریال نوع دستگاه را اقدام کرد.

سوالات متداول در مورد دستگاه فرز

در این بخش به بررسی برخی از سوالات در این مورد می پردازیم.

فرز چیست؟۱۴۰۱/۱۲/۹ ۱۰:۵۴:۲۱

فرز در واقع یک دیسک ساینده است که می توان با استفاده از آن برش را انجام داد. به وسیله فرز می توان انواع فلزات را برش داد. شما می توانید بهترین دستگاه سنگبری را از صد صنعت تهیه کنید.

اجزای دستگاه فرز چیست؟۱۴۰۱/۱۲/۹ ۱۰:۵۱:۰۶

دستگاه فرز اجزایی دارد که همگی با هم کار می کنند تا در نهایت کار به درستی انجام شود. اجزای دستگاه فرز شامل موتور، بدنه، گیربکس، محافظ و دسته نگهدارنده است.

توسط |۱۴۰۲/۲/۱۲ ۵:۵۲:۵۱۹ اسفند ۱۴۰۱|بدون ديدگاه

به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ثبت ديدگاه

برگشت به بالا