صفحه اصلیمقالات تخصصیدستگاه سنگبری دستی چیست؟

دستگاه سنگبری دستی چیست؟

پیش از یافتن پاسخی برای سوال دستگاه سنگبری دستی چیست؟ باید ابتدا در رابطه با متریال سنگ صحبت کنیم. همان طور که می دانیم، از جمله پر طرفدارترین متریال در ساخت و ساز، می توان به سنگ اشاره کرد. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که سنگ به صورت خام و بدون برش هیچ کارایی در ساختمان سازی و سایر زمینه ها نخواهد داشت. به همین منظور باید از یکسری ابزار آلات و دستگاه های مخصوص برای برش و آماده سازی سنگ استفاده کرد.

در حالت کلی، دستگاه ها و ابزار های بسیار زیادی برای برش سنگ در بازار موجود است که استفاده از آن ها به نیروی انسانی، دقت، هزینه و وقت بسیار زیادی احتیاج دارد. در این میان دستگاه های سنگبری در مدل ها و انواع مختلف قادر هستند با هزینه و صرف وقت کمتر بهترین امکانات و خدمات را در اختیار صنعت گران قرار دهند. در ادامه این مطلب سعی داریم شما را با انواع دستگاه های سنگبری، اجزا و کاربرد آن ها آشنا کنیم.

دستگاه سنگبری دستی چیست؟

آشنایی با اجزای دستگاه های سنگبری

دستگاه های سنگبری نیز همانند هر دستگاه دیگری در صنعت از یکسری اجزا و عناصر مهم و اساسی تشکیل شده اند که در این قسمت به معرفی کامل هر کدام خواهیم پرداخت. این اجزا عبارت اند از:

  1. موتور اصلی دستگاه
  2. ابزار آبی
  3. ریل حرکتی
  4. قاب تیغ اره
اجزای دستگاه سنگبری
هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

شماره یک: موتور اصلی دستگاه

یکی از اجزای اصلی دستگاه سنگبری، موتور اصلی دستگاه است. این موتور دارای انواع مختلف با توان های مختلفی است که از ۱.۵ الی ۴ کیلو وات را در بر می گیرد. البته هر کدام از این نوع توان ها برای دستگاه های سنگبری قابل حمل و همچنین نوع کارگاهی می باشد.

همان طور که می دانیم، دستگاه سنگبری در هنگام برش سنگ از قابلیت پاشیدن آب استفاده می کند. به همین منظور موتور های دستگاه سنگبری یا باید در مقابل آب محافظ داشته باشند یا ضد آب باشند تا از کار نیفتند. موتور های دستگاه سنگبری در دو مدل تک فاز و سه فاز تولید می شوند.

موتور اصلی دستگاه سنگبری

شماره دو: ابزار آبی دستگاه های سنگبری

ابزار های آبی دستگاه سنگبری به منظور جلوگیری از داغ شدن ابزار و فرایند کار و همچنین روان ساختن عملکرد حین برش مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر، در هنگام برش سنگ با دستگاه سنگبری، مقدار زیادی آب به محل برش پاشیده می شود.

با توجه به نیاز مشترک تمام دستگاه های سنگبری به این ابزار های آبی، تمامی این دستگاه ها شامل مخزن آب، پمپ آب و شناور کننده آب می باشند. البته باید به این نکته نیز توجه فرمایید که در دراز مدت اگر پمپ آب دستگاه سنگبری آب رسانی کند، ممکن است گل و لای در ته آن ته نشین شود. به همین منظور برای جلوگیری از لجن زدن آن باید هر چند روز یک بار، پمپ آب دستگاه را به صورت کامل از آب تخلیه کرده و بشویید. رعایت این نکته به نگهداری از دستگاه سنگبری کمک خواهد کرد.

ابزار آبی دستگاه های سنگبری

شماره سه: ریل حرکتی دستگاه (لینر گاید)

پس از موتور دستگاه سنگبری، از مهم ترین عناصری که می توان در این دستگاه به آن اشاره کرد، ریل حرکتی می باشد. ریل حرکتی کلگی که با نام لینر گاید نیز شناخته می شود، به منظور ایجاد مسیری صحیح برای حرکت روان دستگاه تعبیه می شود.

لینر گاید باید به صورت اصولی طراحی شده تا حرکت دستگاه را به صورت درست و روان تضمین کند. از دو متریال میل کروم و پروفیل آهن برای ساخت لینر گاید استفاده می شود که البته نوع میل کروم در بهترین دستگاه سنگبری ایرانی رایج تر خواهد بود. البته به منظور فعالیت لینر گاید باید هر از گاهی به آن روغن زد تا روند حرکتش نرم باشد.

لینر گاید در دستگاه های سنگبری

شماره چهار: قاب تیغ اره دیسکی شکل

در صورتی که بخواهیم تیغ اره دیسکی شکل را به موتور ها متصل کنیم، در محل اتصال آن از قاب تیغ اره دیسکی استفاده خواهد شد. در حالت کلی دو راه برای اتصال موتور به قاب تیغ اره دیسکی وجود دارد. یکی از این راه ها اتصال به صورت مستقیم بوده و راه دیگر، اتصال موتور به قاب از طریق گیربکس می باشد. البته این راه دوم برای موتور هایی با قابلیت تنظیم میزان دور خواهد بود. البته روی قاب تیغ اره دیسکی دو جز دیگر به نام های محافظ قاب تیغ اره و همچنین لوله هدابت آب نیز متصل خواهند شد.

دقت داشته باشید که محافظ تیغ اره دیسکی تحت هیچ شرایطی در هنگام برش سنگ نباید جا به جا شده یا از روی دستگاه برداشته شود. نکته دیگر در خصوص تیغ اره دیسکی، تطابق آن با دستگاه شماست. به عبارت دیگر، برای هر دستگاهی باید تیغ اره دیسکی هم سایز و اندازه آن نصب شود. در صورتی که تیغ اره دیسکی از سایز دستگاه بزرگ تر باشد، منجر به شکسته شدن آن و همچنین عواقب خطرناک تری خواهد شد.

قاب تیغ اره دیسکی در دستگاه های سنگبری

آشنایی با کاربرد دستگاه های سنگبری

در حالت کلی باید عنوان کنیم که انواع متفاوتی از دستگاه های سنگبری در صنعت و بازار موجود هستند که هر کدام از آن ها با توجه به ویژگی هایی که دارند، می توانند کارایی متفاوتی داشته باشند. در ادامه به صورت کلی به کاربرد دستگاه های سنگبری اشاره خواهیم کرد.

  • برش منظم و مرتب روی انواع سنگ های قیمتی ساختمانی بدون ایجاد ضرر و زیان
  • قابلیت تحویل کارهایی با حجم بالا در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون دخالت نیروهای انسانی هزینه بر
  • مناسب برای برش انواع کاشی و سرامیک های موجود و بدون ایجاد خسارت های مالی
  • قابلیت حمل آسان برخی از دستگاه های سنگبری و همچنین توانایی ارائه کار در تیراژ بالا
  • مناسب برای تراش بسیاری از متریال ها با تراکم بالا
  • کمک به صرفه جویی در وقت، هزینه ها و همچنین استفاده از نیروی انسانی هزینه بر
کابرد های دستگاه سنگبری چیست؟

آشنایی با انواع دستگاه های سنگبری موجود در بازار

همان طور که پیش از این عنوان شد، در این قسمت قصد داریم زمینه آشنایی با انواع دستگاه های سنگبری موجود در بازار را برای شما ایجاد نماییم. در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت.

شماره یک: دستگاه سنگبری قابل حمل

نام دیگر دستگاه سنگبری قابل حمل، سیار می باشد. زمانی که نیاز باشد برای سریع تر انجام دادن کارها، برش سنگ در محل انجام شود، می توان از دستگاه سنگبری قابل حمل استفاده کرد. این دستگاه تجهیزات مورد نیاز برای کار برش سنگ را داشته و به واسطه وزن سبکی که دارد، راحت به محل مورد نظر قابل انتقال می باشد.

این دستگاه می تواند انواع سنگ های مورد نظر و دارای طول ۶۵ تا ۲۶۵ سانتی متر را برش داده و همچنین زاویه برش را نیز می تواند از ۰ الی ۶۰ درجه تنظیم نماید. این مدل دستگاه سنگبری هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک قابلیت تولید داشته و تنها تفاوت آن این است که در مدل دستی، حرکت کلگی توسط اپراتور قابل تنظیم بوده ولی در دستگاه اتوماتیک این حرکت توسط گیربکس نیمه اتوماتیک قابل انجام خواهد بود.

دستگاه سنگ بری قابل حمل صد صنعت

شماره دو: دستگاه سنگبری کارگاهی

با توجه به نام انتخاب شده برای این دستگاه، باید عنوان کرد که وقتی حجم کار سنگین بوده و باید درون کارگاه انجام شود، باید از دستگاه سنگبری کارگاهی استفاده کرد. این دستگاه ها بسیار بزرگ و دارای وزن سنگینی هستند، به همین منظور قابل انتقال نبوده و باید روی زمین و داخل کارگاه مورد نظر تثبیت و نصب گردند.

نسبت به وزن سنگین، این دستگاه ها کارایی بالاتری داشته و همچنین می تواند برش هایی با طول برش بیشتر و همچنین عملکرد این نوع دستگاه در انجام برش های مداوم بسیار بهتر از سایر مدل ها می باشد. این نوع دستگاه همچنین قادر است تا دور موتور خود را تنظیم کرده و همچنین بخش کلگی آن دارای حرکت اتوماتیک خواهد بود. این نوع دستگاه قابلیت تنظیم برش بر اساس زاویه را نیز داراست.

دستگاه سنگ بری کارگاهی صد صنعت

شماره سه: دستگاه سنگبری دستی

از دیگر دستگاه های برش سنگ موجود در بازار، دستگاه سنگبری دستی می باشد. این دستگاه قابل حمل است و این موضوع سبب شده تا بسیار مورد توجه قرار بگیرد. می توان گفت دستگاه سنگبری دستی از ارزان ترین نمونه دستگاه های موجود در بازار است. این دستگاه در مکان های کوچک و بزرگ، مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دستگاه سنگبری دستی، برش های کوچک، صاف و یکدست کردن سنگ است.

سنگبری دستی می تواند انواع سنگ و آجر و گرانیت و سرامیک را برش دهد. این دستگاه می تواند این سنگ ها برشی به قطر ۲ cm ایجاد کند.

کار این دستگاه بسیار راحت است. همچنین امکان این را دارد که از پایه خود جدا شود و به راحتی حمل و به مکان دیگری نیز منتقل شود. در مواقعی که برق وجود ندارد می تواند تا مدتی نیاز شما را برطرف کند. همچنین دستگاه برش سنگ دستی، دقت بالا، مقاومت خوب و عملکرد قابل توجهی دارد. و در آخر می توان گفت که طول عمر بهتری نیز به نسبت سایر دستگاه های سنگبری دارد.

دستگاه سنگ بری دستی
هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

نتیجه گیری از مطالعه مطلب دستگاه سنگبری دستی چیست؟

همان طور که در این مطلب عنوان کردیم سعی شد تا ابتدا شما را با دستگاه سنگبری و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم. در ادامه این مطلب سعی کردیم تا اجزای مهم و اساسی مربوط به دستگاه سنگبری را به شما آموزش داده و در نهایت هم دو مدل معروف از دستگاه های سنگبری سیار و کارگاهی به شما معرفی شد.

همان طور که عنوان کردیم با توجه به هدفی که کارفرما دارد، باید از هر کدام از این دو نوع دستگاه استفاده کند. به عنوان نمونه اگر قصد جا به جایی دو انجام پروژه در محل مورد نظر را دارید، توصیه می شود که از دستگاه سنگبری قابل حمل استفاده کنید یا اینکه اگر قصد بروز تنوع در حجم کار انجام شده را دارید، پیشنهاد ما استفاده از دستگاه سنگبری کارگاهی خواهد بود.

سوالات متداول در مورد دستگاه سنگبری دستی

در زیر به بررسی رایج ترین سوالات در مورد دستگاه سنگبری دستی می پردازیم.

چه دستگاه های برش سنگی در صد صدنعت تولید می شود؟۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ۵:۳۲:۳۷

دستگاه های سنگبری انواع مختلفی دارد. برای مثال دستگاه های سنگبری مخصوص کارگاه ها، دستگاه های سنگبری قابل حمل و دستگاه های سنگبری ساختمانی و ایتالیایی. البته برخی از افراد به دلیل قیمت بالای دستگاه های برش سنگ، تمایل دارند تا دست دوم آن ها را خریداری کنند.

برای خرید و مشاوره رایگان کلیک کنید.

دستگاه سنگبری دستی چه کاربرد هایی دارد؟۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ۵:۲۰:۱۱

دستگاه سنگبری دستی برای محیط های کوچک و متوسط استفاده می شود. همچنین قادر است تا سنگ های گرانیت، سرامیک و آجر را به قطر ۲ سانتی متر برش دهد. البته دستگاه دیگری نیز در مجموعه صد صنعت نیز وجود دارد.

توسط |۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ۵:۳۵:۳۰۱۳ بهمن ۱۴۰۱|بدون ديدگاه

به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ثبت ديدگاه

برگشت به بالا