صفحه اصلیمقالات تخصصیدستگاه برش لیزر چیست؟

دستگاه برش لیزر چیست؟

برای پاسخ به سوال دستگاه برش لیزر چیست؟ باید عنوان کنیم که برش لیزری فناوری است که از لیزر برای برش یا سوراخ کردن مواد استفاده می‌کند. از این فرآیند می‌توان برای برش مواد مختلف از جمله فلز، چوب، پلاستیک و منسوجات استفاده کرد.

ماشین برش لیزر در کاربرد های تولیدی که به دقت بالایی نیاز است مفید است. به عنوان مثال، می‌تواند الگوها یا اشکال پیچیده‌ای را در قطعات فلزی ایجاد کند که تولید آن‌ها با استفاده از روش‌های سنتی دشوار است. اگر کنجکاو هستید بدانید دستگاه برش لیزر چگونه کار می‌کند، تا پایان مطلب همراه ما باشید.

دستگاه برش لیزر چیست؟

تعریف دستگاه برش لیزر

دستگاه ‌های برش لیزری یک پرتو لیزر پرقدرت ساطع می‌کنند تا به طور تمیز برش داده یا طرح خاصی را روی موادی مانند فولاد، پلاستیک یا چوب حک کنند. به طور کلی بیشتر برای کاربردهای تولید صنعتی استفاده می‌شود. پرتو لیزر محصول اضافی را می‌سوزاند، تبخیر می‌کند یا ذوب می‌کند و طرح یا لبه نهایی تمیزی به جا می‌گذارد.

ماشین برش لیزری دارای تنظیماتی است که به عنوان کنترل عددی کامپیوتر (CNC) و همچنین اپتیک لیزری شناخته می‌شود که شدت پرتو لیزر را برای اثر طراحی مورد نظر یا برش‌های خاص مورد نیاز در یک پروژه طراحی و ساخت، هدایت می‌کند. زمانی که تخلیه ‌های الکتریکی یا لامپی، ماده لیزری را در ظرفی بسته ایجاد می‌کنند، باعث واکنش شیمیایی شده و در نتیجه این فرآیند پرتو لیزری تولید شده و با قدرت آزاد می‌شود. سپس پرتو با استفاده از یک آینه در جریانی از نور تک رنگ منعکس می‌شود. سپس نور از آینه توسط فیبر نوری یا آینه به محل کار هدایت می‌شود و باریک‌ترین نقطه پرتو برش یا حک طرح روی مواد ایجاد می‌شود.

ماشین برش لیزری اغلب در مهندسی برای برش دقیق اجزای ماشین ‌ها استفاده می‌شود. برای کاربرد های صنعتی، ماشین برش لیزر اغلب برای برش مواد ساختاری و لوله کشی و مواد ورق تخت مانند فلز استفاده می‌شود. تنظیمات CNC را می‌توان برای حکاکی انواع طرح‌ ها روی فلز، چوب و پلاستیک تغییر داد. نرم افزار تخصصی CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) برای برنامه ریزی CNC و هدایت آن برای انجام مشخصات برش و حکاکی مورد نیاز برای پروژه برش لیزری استفاده می‌شود. اینکه می‌توان دستگاه برش لیزر را در پروژه‌ های بزرگ ‌تر یا کوچک ‌تر استفاده کرد را اندازه و ظرفیت دستگاه مشخص می‌کند.

مصالح ساختمانی فقط فلزات را در بر نمی گیرد. سنگ های داخل خانه و سنگ هایی که برای نمای خانه استفاده می شود نیز جز مصالح ساختمانی می باشند. اگر قصد دارید تا در کار ساختمان سازی خود سنگ را برش دهید از دستگاه های سنگبری صد صنعت خریداری کنید. برای خرید لینک زیر را کلیک کنید.

نحوه کار برش لیزری

فرآیند برش لیزر با ایده شما شروع می‌شود. هنگامی ‌که آن را توسعه دادید، می‌توانید از نرم‌افزار CorelDraw برای تهیه گرافیک یا هر نرم افزار دو بعدی دیگری استفاده کنید و داده‌ها را به لیزر ارسال کنید. برش لیزری یک پرتو لیزر پرقدرت تولید می‌کند که با استفاده از سر لیزر به مواد هدایت می‌شود. بسته به قدرت لیزر و خواص مواد، پرتو سپس ذوب می‌شود، تبخیر می‌شود یا از طریق مواد می‌سوزد.

لیزر معمولا از یک سیستم کنترل حرکت یا یک سیستم برنامه‌نویسی منحصر به فرد به نام G-code برای کنترل حرکات لیزر استفاده می‌کند. G-code دستورالعمل‌های لیزر را می‌دهد، به عنوان مثال: کجا حرکت کند و چه مقدار نیرو باید استفاده شود، که به آن اجازه می‌دهد تا مواد را با دقت زیادی برش دهد. برای مثال، یک فایل G-code ممکن است به لیزر بگوید که روی یک تکه چوب در یک خط مستقیم حرکت کند و هزاران برش کوچک در طول مسیر ایجاد کند.

این فرآیند یک برش دقیق و تمیز بدون سوختگی ایجاد می‌کند. محصول نهایی پس از اتمام برش و خنک شدن مواد از دستگاه خارج می‌شود، بدون اینکه به کار مجدد با مواد نیاز داشته باشد. برش لیزری روشی دقیق و همه کاره برای ایجاد همه چیز از قطعات کوچک گرفته تا اجزای پیچیده است.

برای قطعاتی مثل فلز و فولاد نیز می توان از برش لیزری برای پیاده سازی طرح مد نظرتان استفاه کنید. گاهی نیاز دارید تا قطعات فلزی و فولادی را قبل از  پیاده سازی طرح خود، برش دهید. در این صورت می توانید از تیغ اره نواری استفاده کنید. برای اطلاع از انواع تیغ اره نواری به لینک داده شده مراجعه کنید و سپس بهترین انتخاب را برای کار خود داشته باشید.

دستگاه برش لیزری فلزات

کاربردهای دستگاه برش لیزر

در دنیای مدرن، برش لیزری یک فناوری فوق‌العاده مفید است. در اینجا هشت نمونه از صنایعی که می‌توان از دستگاه برش لیزر در آن‌ها استفاده کرد آورده شده است:

 • ساخت خودرو: به ساخت قطعات و اجزای خودرو با دقت بالا کمک می‌کند.
 • ساخت هوافضا: اغلب برای ساخت قطعات هواپیما به دلیل دقت و کارایی آن‌ها استفاده می‌شود.
 • دستگاه‌های پزشکی: اغلب در زمینه پزشکی برای دستگاه‌هایی مانند ضربان‌ساز و استنت استفاده می‌شود.
 • ساخت وسایل الکترونیکی: برش‌های لیزری برد مدار و سایر قطعات الکترونیکی را ایجاد می‌کنند.
 • فرآوری مواد غذایی: این ماشین‌ها به طور فزاینده‌ای در صنایع غذایی برای کارهایی مانند برش استفاده می‌شوند.
 • تولید پارچه: اغلب برای ایجاد الگوها و اشکال در پارچه استفاده می‌شود.
 • برش شیشه: می‌توان از آن برای ایجاد طرح‌های پیچیده در شیشه استفاده کرد.
 • نجاری: می‌توانید از برش لیزری برای ایجاد الگوها و اشکال دقیق در چوب استفاده کنید.
راهنمای کامل دستگاه برش لیزری

دسته بندی اصلی لیزرها

در اینجا سه نوع از محبوب‌ترین انواع دستگاه‌های برش لیزر مورد استفاده در صنایع مختلف امروزی آورده شده است:

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

۱. لیزر CO۲

لیزرهای CO۲ از دی‌اکسید کربن و تا حدی از نیتروژن برای بهبود کارایی لیزرهای نور استفاده می‌کنند. این لیزرها از یک لوله با گاز در داخل استفاده می‌کنند که در آن الکتریسیته بالا بر ذرات گاز فشار وارد می‌کند و پرتویی از نور مادون قرمز پرقدرت (پرتو لیزر) تولید می‌کند. پرتو لیزر بین آینه ‌های داخل دستگاه لیزر به سمت نازل و در نهایت به محل کار برگشت و عقب می‌زند.

حرکت لیزر به عقب و جلو بر اساس دستورالعمل‌های مشخص شده در کامپیوتر، برش مواد را در صورت نیاز تضمین می‌کند. شما می‌توانید از لیزر CO₂ برای برش موادی مانند چوب، پلاستیک، تخته سه لا، لاستیک، چرم، کاغذ و پارچه استفاده کنید. این لیزرها نمی‌توانند مواد دیگری مانند شیشه و سنگ را برش دهند. با این حال، این نوع دستگاه برش لیزر می‌تواند بر روی آن‌ها حک کند.

۲. لیزر YAG

این لیزرهای حالت جامد از کریستال ایتریوم-آلومینیوم-گارنت (YAG) به عنوان محیط فعال استفاده می‌کنند. یک منبع انرژی خارجی مانند جریان الکتریکی، الکترون‌های کریستال را تحریک می‌کند و نور لیزر را تولید می‌کند. YAG شامل دو آینه انعکاسی m1 و m2 است که مطابق شکل زیر به انتهای آن متصل شده‌اند.

یک لامپ کریپتون یا فلاش زنون برای پمپاژ سیگنال ‌ها از m1 به خروجی از طریق m2 استفاده می‌شود. چراغ قوه یون‌ها را از منبع برق متصل به زیر آینه ‌ها به سطوح انرژی بالا تحریک می‌کند. همان‌طور که انتقال انرژی رخ می‌دهد، پرتو فوتون برای برش لیزری تولید می‌شود.

لیزر YAG معمولاً برای اهداف حفاری بر روی موادی مانند فلز استفاده می‌شود. آن‌ها به دلیل کارایی و پایداری بالا از انواع دیگر متمایز می‌شوند. آن‌ها همچنین در برابر آسیب گرما و رطوبت مقاوم هستند و برای استفاده در محیط‌ های صنعتی ایده‌آل هستند.

۳. لیزرهای فیبر

لیزرهای فیبر در درجه اول برای پروژه ‌های حکاکی لیزری استفاده می‌شود و به‌ طور صریح برای برش استفاده ندارند. با این حال، می‌توانید از آن‌ها برای برش فلزات نازک، معمولاً پس از چندین بار عبور استفاده کنید. این لیزرها با استفاده از فیبر نوری فعال پرتوهایی ایجاد می‌کنند که سپس به سر برش منتقل می‌شود. آن‌ها می‌توانند فولاد ضد زنگ و آلومینیوم را برش دهند و به دلیل راندمان الکتریکی عالی و هزینه‌های عملیاتی پایین به خوبی شناخته شده‌اند.

مزایای برش لیزری

برش لیزری روشی محبوب برای ایجاد طرح‌ها و اشکال پیچیده در مواد مختلف است. در اینجا هفت مزیت دستگاه برش لیزر را ارائه خواهیم داد:

 1. دقت بالا: لیزرها می‌توانند مواد را با جزئیات و دقت بالا برش دهند.
 2. سرعت: سیستم‌های لیزری می‌توانند مواد را به سرعت برش دهند و آن ‌ها را برای محیط ‌های با تولید بالا ایده‌آل کنند.
 3. تطبیق ‌پذیری: این تکنیک می‌تواند مواد مختلفی از جمله چوب، فلز، شیشه و پلاستیک را برش دهد.
 4. فرآیند تمیز: سیستم ‌های لیزری در مقایسه با روش‌های دیگر مانند ماشین‌کاری یا مهر زنی مواد زائد کمی ایجاد می‌کنند یا اصلاً مواد زائد ایجاد نمی‌کنند. بنابراین کار تمیزی ارائه خواهند داد.
 5. کنترل کامپیوتری: این بدان معنی است که می‌توان اشکال و طرح‌های پیچیده را به راحتی ایجاد کرد.
 6. مقرون به صرفه: سیستم ‌های لیزری نیاز به تعمیر و نگهداری کمی‌ دارند و می‌توانید از آن‌ها در چندین پروژه استفاده کنید.
 7. برش لیزری سرگرم کننده است: چه یک اپراتور با تجربه باشید و چه تازه شروع به کار کرده باشید، تماشای برش لیزری می‌تواند تجربه لذت‌ بخشی باشد.
چه موادی برای برش لیزری مناسب هستند؟

معایب دستگاه برش لیزر

برش لیزری بدون معایب نیست. در اینجا شش مورد از معایب آن را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • خطر آتش‌سوزی: نور ساطع شده توسط برش‌های لیزری می‌تواند دمای بسیار بالایی ایجاد کند که می‌تواند آتش در مواد قابل اشتعال را مشتعل کند.
 • می‌تواند گران باشد: سرمایه‌گذاری اولیه در یک برش لیزری می‌تواند بسیار زیاد باشد و هزینه‌های عملیاتی (مانند مصرف برق) نیز می‌تواند افزایش یابد.
 • دستگاه برش لیزر نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارد: آینه‌ها و لنزها باید تمیز و تراز باشند و اپراتورها باید به‌ طور منظم کل سیستم را کالیبره کنند.
 • دود و گرد و غبار خطرناک تولید می‌کند: برای محافظت از اپراتورها و تجهیزات، این‌ها باید به درستی از محیط کار استخراج شوند.
 • می‌تواند یک روند کند باشد: برش مواد ضخیم ‌تر ممکن است زمان زیادی طول بکشد و ویژگی‌های این ماده اغلب سرعت برش را محدود می‌کند.
 • تسلط بر آن ممکن است زمان ببرد: در مورد تنظیمات مختلف و چگونگی تأثیر آن‌ها بر برش اطلاعات زیادی وجود دارد، و ممکن است مدتی طول بکشد تا در استفاده از برش لیزری مهارت پیدا کنید.
هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

نتیجه گیری از مطالعه دستگاه برش لیزر چیست؟

همانطور که در مقاله دستگاه برش لیزر چیست؟ بررسی کردیم، استفاده از برش لیزری یک فناوری جالب است و آینده آن روشن به نظر می‌رسد. با پیشرفت تکنولوژی، این روش برش قوی ‌تر و دقیق ‌تر خواهد شد. اکثر برش ‌های لیزری می‌توانند موادی مانند فلز را با دقت بالا برش دهند. با محبوبیت بیشتر این نوع تجهیزات، تقاضا برای کارگران ماهر در حال افزایش است. کسانی که در کار برش‌های لیزری آموزش دیده‌اند، تقاضای بالایی خواهند داشت. از این رو این یک فرصت عالی برای ورود به این فناوری هیجان ‌انگیز است.

همین‌طور باید بدانید هر کسی که مایل به سرمایه‌گذاری در دستگاه‌ های برش لیزری است باید معایب آن را نیز در نظر بگیرد. با این حال، مزایای آن‌ برای بسیاری از کاربرد ها بیشتر است. با مراقبت و نگهداری مناسب، دستگاه برش لیزر می‌تواند سال ‌ها خدمات بدون مشکل را ارائه دهد. امیدواریم از خواندن این مطالب در مورد برش لیزری اطلاعات لازم را در این مورد کسب کرده باشید. اگر در مورد دستگاه‌های برش لیزری سوالی دارید با ما در میان بگذارید.