صفحه اصلیمقالات تخصصیانواع صفحه برش دستگاه سنگ بری

انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری بپردازیم. همان طور که از عنوان متن به نظر می رسد، برای برش دادن انواع متریال های صنعتی نظیر استیل، آهن، سنگ سرامیک، چوب و غیره باید از دستگاه های مختلفی استفاده کرد. یکی از دستگاه هایی که می توان برای برش تمامی این متریال ها مورد استفاده قرار داد صفحه برش بوده که همانند سایر موارد نظیر دستگاه برش سنگ دارای مدل ها و انواع مختلفی می باشد. در مطلب حاضر قصد داریم تا شما را با انواع صفحع برش دستگاه سنگ بری، نکات ایمنی کار با آن ها، جنسیت و همچنین نحوه عملکرد آن ها آشنا کنیم پس تا پایان مطلب حاضر با صد صنعت همراه باشید.

انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری

آشنایی با جنسیت انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری

در این قسمت قصد داریم تا با جنسیت به کار برده شده در ساخت انواع صفحه برش صحبت نماییم. همان طور که می دانیم، صفحه برش باید بچرخد و در هنگام چرخش بتواند روی سطح متریال مورد نظر یا همان قطعه مورد استفاده اصطکاک ایجاد کرده و منجر به برش شود. به همین منظور در ساخت آن از دانه های ریز سایشی استفاده می شود. حتی در جدیدترین دستگاه سنگبری نیز جنسیت صفحه برش به همین شکل خواهد بود. اگر دقت داشته باشید، صفحه برش یک قسمت از دستگاه های فرز، پروفیل بر، مینی فرز و غیره خواهد بود که روی دستگاه نصب شده و به برش کمک می کند.

در حالت کلی برای ساخت صفحه برش از چسب، رزین و دانه های سایشی استفاده می شود. بر اساس کاربردی که برای صفحه برش در نظر گرفته شده است، می توان نوع چسب، رزین و سایز دانه های سایشی را تغییر داد. دانه های سایشی به کار برده شده نیز در حالت معمول از جنس اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیر کونیوم، سرامیک اسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون و غیره می باشند. در ادامه کارایی صفحه برش را با توجه به نوع دانه های سایشی عنوان می کنیم. این موارد عبارت اند از:

 1. دانه های سایشی از جنس اکسید آلومینیوم در ساخت صفحه برش به منظور ایجاد برش روی آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. دانه های سایشی از جنس اکسید آلومینیوم و زیر کونیوم در ساخت صفحه برش به منظور ایجاد برش روی فولاد های سخت مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. دانه های سایشی کاربید سیلیکون نیز با هدف ایجاد برش روی انواع پلاستیک، انواع لاستیک، سنگ ها و مواد غیر آهنی در ساخت صفحه برش مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. دانه های سایشی سرامیک اکسید آلومینیوم نیز برای فلزات خیلی سخت بسیار مناسب بوده و در ساخت صفحه برش استفاده می شوند.
آشنایی با جنسیت انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری

دسته بندی انواع صفحه برش با توجه به کاربرد آن ها

در این قسمت به بررسی و معرفی دسته بندی انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری با توجه به کاربرد هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. صفحه های برش موجود در بازار با توجه به کاربردی که دارند به دسته بندی زیر تقسیم می شوند.

دسته بندی انواع صفحه برش با توجه به کاربرد آن ها

صفحه برش آهن بر

صفحه برش طراحی شده برای برش آهن می تواند برای برش فلزات نرم تری نظیر آلومینیوم نیز به کار برده می شود. این نوع صفحه دارای ضخامت متوسط بوده و حتی برای برش فلزات نرم تر نیز کاربردی است. معمولا اندازه در نظر گرفته شده برای این نوع صفحه برش ۱۱۵، ۱۸۰ و ۲۳۰ می باشد. برای مطالعه بیشتر، مطلب انواع تیغه های دستگاه سنگبری را از دست ندهید.

صفحه برش سنگ بر

میزان ضخامت در نظر گرفته شده برای برش متریال های سنگی باید از صفحه برش سایشی کمتر و از نوع استیل بر بیشتر باشد. این در حالی است که سایز در نظر گرفته شده برای این نوع صفحه برش دقیقا مشابه با نوع آهن بر می باشد. تنها تفاوت در ضخامت این نوع صفحه است. برای مشاهده مطلب انواع سنگ های ساختمانی اینجا کلیک کنید.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

صفحه برش استیل بر

همان طور که نام این صفحه برش بر می آید برای برش استیل مورد استفاده قرار گرفته و ضخامت آن ناچیز و برابر با یک میلی متر خواهد بود. البته ممکن است که از این صفحه برای برش صفحات ضخیم تری نیز استفاده شود که به همین منظور ضخامت در نظر گرفته شده برای آن ها برابر با ۲ میلی متر خواهد بود. این صفحات به واسطه ضخامت ناچیزی که دارند از قابلیت شکنندگی بسیار بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل به صورت عمودی برش را انجام می دهند. همچنین نباید با این مدل صفحات برش های مورب ایجاد کرد، زیرا سریعا از دور خارج شده و می شکنند. در نهایت نیز باید عنوان کنیم که این صفحه برش ها تخت هستند و هیچ برآمدگی در قسمت مرکزی خود نخواهند داشت.

صفحه برش استیل بر

صفحه برش ساب و سایش

همان طور که از نام این مدل صفحه برش به نظر می آید برای صاف کردن سطح، پلیسه گیری، سابیدن و ساییدن متریال های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور انجام سایش توسط این صفحات برش، باید ضخامت زیادی را برای آن ها در نظر گرفت تا کمتر آسیب ببینند و با کیفیت بیشتری کار خود را انجام دهند.

صفحه برش پروفیل بر

این مدل صفحه برش ها از سایر انواع به کار برده شده در دستگاه های فرز و مینی فرز بزرگ تر هستند و سایز بالاتری را نیز به خود اختصاص می دهند. ضخامت در نظر گرفته شده برای این نوع صفحه برش برابر با ۳۰۰ و ۳۵۵ میلی متر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرایند فرز کاری، مطلب دستگاه فرز چیست؟ را از دست ندهید.

صفحه برش الماسه چوب

این نوع صفحه برش برای برش انواع چوب بوده و قابلیت نصب روی دستگاه هایی نظیر اره گرد بر و اره فارسی بر می باشد. سایز در نظر گرفته شده برای آن ۲۵۰، ۳۰۰ و ۳۵۰ میلی متر می باشد.

صفحه برش الماسه ام دی اف

این مدل صفحه برش دقیقا مشابه نوع الماسه چوب بوده و دقیقا با همان اندازه ساخته می شود. تنها تفاوت موجود در این صفحه برش، داشتن دندانه های زیاد، جهت انجام برش هایی با ظرافت بیشتر است که مورد استفاده قرار می گیرند.

صفحه برش گرانیت بر

برای ساخت این نوع صفحه برش از فولاد آلیاژی سخت استفاده می شود. علت استفاده از چنین متریال کمک به ایجاد برش های بهتر و دقیق تر روی سطح سنگ گرانیت می باشد.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

صفحه برش سرامیک بر

صفحه برش سرامیک دارای دندانه هایی تیز جهت برش سرامیک بوده و در ابعاد بسیار مختلفی قابل تولید می باشد. این صفحه برش را می توان روی دستگاه فرز نصب کرده و مورد استفاده قرار داد. دقت انجام برش توسط این دستگاه نیز بالا خواهد بود.

صفحه برش سمباده بر

جهت انجام فرایند سمباده کاری روی سطوح مختلف به راحتی می توان این صفحه برش را روی دستگاه های فرز و یا مینی فرز نصب کرده و مورد استفاده قرار داد. همچنین باید عنوان کنیم که مش های این دستگاه متفاوت بوده و هر چه عدد مش بزرگ تر شود در نتیجه ذرات متراکم تر و ریز تر خواهند شد.

صفحه برش مینی فلاپ

منظور از مینی فلاپ، صفحه ای دارای سمباده های مورب بوده که در مش ها و سایز های مختلفی یافت می شوند. مینی فلاپ را می توان روی دستگاه فرز و یا مینی فرز نصب کرده و برای انجام انواع سمبادی کاری ها مرود استفاده قرار داد.

مجموعه نکات ایمنی هنگام استفاده از صفحه های برشی

نکات ایمنی در هنگام استفاده از صفحه های برشی به شرح زیر است:

 1. هر کارگری حین کار با صفحات برشی باید از کلاه، دستکش، کفش و ماسک ایمنی استفاده نماید.
 2. پیش از شروع به کار دستگاه صفحه برش نباید از داروهای خواب آور و گیج کننده استفاده کرد.
 3. دور در نظر گرفته شده برای صفحه برش باید با دور تنظیم شده برای دستگاه تطابق داشته و تنظیم گردد.
 4. در هنگام انجام فرایند برش نباید به قطعه مورد نظر ضربه ناگهانی وارد کرد.
 5. روی دستگاه صفحه برش قطعات ایمنی قرار گرفته شده که توسط کارخانه سازنده تعبیه شده اند. هنگام کار نباید این وسایل و ابزار ایمنی را خارج کرد.
 6. سایز صفحه برش باید متناسب با اندازه دستگاه باشد. به همین منظور از صفحه برش های بزرگ برای دستگاه های کوچک استفاده نکنید.
 7. روی سطح دستگاه صفحه برش پیچ نصب جهت نگهداری قطعه مورد نظر وجود دارد. هرگز پیچ نصب را به مقدار زیاد سفت نکنید.

نتیجه گیری از مطالعه مطلب انواع صفحه برش دستگاه سنگ بری

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با متریالی که در ساخت صفحه برش ها استفاده می شود آشنا کنیم. همچنین عنوان کردیم که بر اساس کاربرد، صفحه برش ها به چند دسته تقسیم می شوند و چه نکات ایمنی را باید در زمان استفاده از آن ها مد نظر قرار دهیم. دقت داشته باشید که بهتر است پیش از کار با صفحه برش، با یک متخصص در این زمینه مشورت کرده و آموزش های لازم دریافت شود.

سوالات متداول در مورد انواع صفحه برش سنگ

در این بخش به بررسی برخی از سوالات در این مورد می پردازیم.

آیا با صفحه برش می توان قطعات سخت را برش داد؟۱۴۰۱/۱۲/۱۵ ۱۳:۲۱:۳۶

بله. شما می توانید آهن، استیل، انواع سنگ ها و چوب ها را با صفحه برش مخصوص خودش برش دهید.

صفحه برش چیست؟۱۴۰۱/۱۲/۱۵ ۱۳:۱۹:۳۳

دیسک فرز و یا صفحه برش می تواند با حرکات چرخشی روی دور تند خود، شکاف روی سنگ ایجاد کند و در نهایت سبب شود تا سنگ برش بخورد. صفحه برش انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها برای برش سنگ و چوب های مختلف کاربرد دارد. شما می توانید با مراجعه به سایت sadsanat.com دستگاه برش سنگ مورد نظر خود را خریداری کنید.

توسط |۱۴۰۱/۱۲/۱۵ ۱۳:۲۵:۰۲۱۵ اسفند ۱۴۰۱|بدون ديدگاه

به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ثبت ديدگاه

برگشت به بالا