در این مقاله می خواهیم روش های برش سنگ را مورد بررسی قرار دهیم. می دانیم سنگ های استخراج شده از معدن به خودی خود بدون برش و پرداخت مناسب ارزش و زیبایی ندارد به همین دلیل سنگ ها را پس از استخراج به کارخانه می آورند تا با برش های مختلف برای استفاده آماده شوند.

در کارخانه های سنگبری از دستگاه ها و برش های مختلفی با تکنولوژی های متفاوتی استفاده می شود. برای هر سنگ برش و دستگاه متفاوتی مطابق با طبیعت آن سنگ به کار برده می شود تا در نهایت برای استفاده در نما یا دکوراسیون داخلی مناسب گردد. این روش ها شامل: برش با قله بر، برش با اره بره، مولتی وایر و واتر جت است که در ادامه به تفضیل راجب هر یک صحبت می کنیم. اگر شما نیز میخواهید با انواع این برش ها و دستگاه آشنا شوید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

روش های مختلف برش سنگ

آشنایی با انواع روش های برش سنگ

میدانیم آشنایی با انواع روش های برش سنگ به ما کمک می کند تا هنگام خرید، سنگ مناسب با برش مناسبی انتخاب کنیم. از دیرباز همواره از سنگ برای ساختمان سازی استفاده شده است. اکنون نیز از آن برای دکوراسیون داخلی یا نما استفاده می شود. نحوه برش سنگ با توجه با کاربرد و نوع آن متفاوت است. به طور مثال برای برش سنگ‌های آهکی همانند مرمریت و تراورتن از اره های نرم بر استفاده می شود. انواع مختلف برش سنگ شامل: قله بر، اره بر، واتر جت دستگاه سنگبری،دستگاه سنگبری قابل حمل و کارگاهی و فرز سنگبری می باشد که هر کدام برای حجم کاری متفاوتی مناسب است، در ادامه به صورت جزئی تر هر کدام از این موارد را باهم بررسی میکنیم.

در ابتدا سنگ‌هایی که از معادن  استخراج می­‌شوند و به صورت کوپ­‌های چند وجهی با وزن حدود ۲۰ تن به کارخانجات سنگبری آورده می شوند سپس با استفاده از دستگاه های قله بر یا اره بر به قطعه هایی که به آن ها پلاک گفته می شود با ابعاد حدود ۴۰ در ۴۰ سانتی متر به ضخامت ۲تا ۶ سانتی متر برش داده می شوند. بعد از برش وارد مرحله ساب و پولیش می شوند در این مرحله با توجه به نوع سنگ، سطوح اضافه آن سابیده می شود سپس سنگ سیقل داده شده و پرداخت روی آن صورت می گیرد که این مرحله مهم تری تاثیر را بر قیمت سنگ دارد.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

برش سنگ با قله بر

یکی از متداول ترین برش های سنگ برش سنگ با قله بر است و همچنین یکی از قدیمی ترین دستگاه های سنگ بری کارخانجات است. با این حال؛ بیشترین کاربرد را در فرآیند برش سنگ در ایران دارد. در برش سنگ به وسیله قله بر از دیسک های دایره شکل یا تیغه هایی از جنس الماس  استفاده می شود که ابعاد و اندازه های مختلفی دارند. قطر دیسک ها از ۱۲ تا ۳۰۰ سانتی متر می باشد که با توجه به اندازه کوپ و تولیدات کارخانه متفاوت است.

در دستگاه قله بر یک یا چند دیسک به صورت موازی تعبیه شده است که کوپ سنگ را برش می دهند به محصول بدست آمده از این طریق برش پلاک می گوییم. انجام برش با دستگاه قله بر به دو روش تقسیم می شود؛ روش تک مرحله و روش چند مرحله ای. در روش تک مرحله ای با یک بار فرود آمدن دیسک بر روی سنگ برش انجام می شود از این روش برای سنگ های نرم یا نیمه سخت مانند آهکی استفاده می شود. روش چند مرحله ای برای برش سنگ‌های سخت مانند گرانیت به کار می‌رود، در این روش دیسک در هر مرحله به اندازه فقط چند سانتی متر در سنگ نفوذ می کند. در این روش تیغه‌ها به صورت رفت و برگشت بر روی کوپ سنگ این عملیات را انجام می‌دهند.

برش سنگ با اره  بر

برش سنگ با اره یکی از رایج ترین روش های برش سنگ است که در کارخانجات سنگبری با ظرفیت بالا از این روش استفاده می شود. کیفیتِ برشِ بالا، توان تولیدی زیاد، پرت کمتر سنگ و دقت بالا ؛ ازجمله محاسن این اره بره است. تیغه های دستگاه به صورت اره هایی موازی با فاصله یکسان از یکدیگر قرار گرفته اند، فاصله بین آنها جهت تعیین ضخامت اسلب قابل تنظیم است. این دستگاه‌ ها در کمترین حالت دارای ۴۰ تیغه و در بیشترین حالت دارای ۸۰ تیغه هستند. این اره به دوسته اره نرم بر و اره سخت بر تقسیم می شوند.

اره نرم بر برای سنگ های اهکی مانند تراورتن و مرمریت استفاده می شود در این روش ضایعات کمتری تولید می شود و برای سنگ های ساختمانی مناسب است

اره سخت بر دارای تیغه های زیادی است و برای سنگ هایی که سختی زیادی دارند مانند گرانیت مناسب است.

برش سنگ با مولتی وایر

برش سنگ با مولتی وایر یکی از جدیدترین روش های برش سنگ است که به تازگی راه خود را به بازار ایران و جهان باز کرده است. این دستگاه دارای امکانات خاص است که نسبت به سایر روش‌های برش سنگ ارجهیت دارد همین امر موجب شده است بسیار مورد توجه  کارخانه جات فرآوری سنگ قراربگیرد. در این دستگاه بجای استفاده از دیسک یا اره از سیم استفاده شده است. این سیم ها مجهر به الماسه هایی هستند که کار برش سنگ را انجام می دهند. از این ویژگی ها این دستگاه میتواند به موارد زیر اشاره کرد:

– کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری
– انعطاف پذیری
– بالاتر بودن بازدهی
– بالا بودن سرعت عمل
– عدم نیاز به ساخت زیر بنای وسیع و خاص.
– دسترسی آسان و سریع به محصولات با ضخامت دلخواه

دستگاه های سنگبری قابل  حمل و کارگاهی

از دیگر دستگاه هایی که برای برش سنگ استفاده می شود،دستگاه های سنگبری قابل حمل و کارگاهی هستند، از این دستگاه ها در ابعاد کاری ساختمان سازی برای برش سنگ نما یا دکوراسیون داخلی استفاده می شود. در زیر به معرفی انواع دستگاه های سنگبری و هم چنین دستگاه های سنگبری شرکت تولیدی صد صنعت می پردازیم:

 • دستگاه های سنگبری قابل حمل
 • دستگاه های برش سنگ کارگاهی
 • دستگاه های سنگبری نیمه اتوماتیک
 • دستگاه های سنگبری اتوماتیک
 • دستگاه های سنگبری دستی

دستگاه برش سنگ قابل حمل برای سنگ کارانی مناسب است که به منظور کاهش زمان برش کاری و بهبود در پیشبرد کارها،بخواهند برش کاری را در محل اجرای پروژه انجام دهند. دستگاه های سنگبری کارگاهی با توجه به ساختار و طراحی در نظر گرفته شده برای آنها در کارگاه ها، کارخانه ها و مصارف سنگین، استفاده خواهد داشت.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

دستگاه واتر جت سنگبری چگونه کار میکند؟

در پاسخ به سوال دستگاه واتر جت چگونه کار می کند باید ابتدا بگوییم به خروج جریان پرفشار آب از درون یک نازل، جت آب یا اصطلاحا واترجت می‌گویند. از واتر جت معمولا برای برشکاری یا تمیز کردن سطوح مختلف استفاده می شود. از واترجت سنگ برای برش  یا برای ایجاد نقوش و طرح های تزئینی به روی سنگ استفاده می شود.استفاده از این دستگاه در حجم کاری بالا ممکن است زمان بر باشد به همین دلیل معمولا از واتر جت در ابعاد کوچک استفاده می شود.برش سنگ با واتر جت مزایایی فراوان دارد که عبارت اند از:

 • توانایی و قدرت زیاد
 • دقت بالای برش
 • ایجاد کمترین پرتی در سنگ
 • عدم نیاز به نگهدارنده
 • کاربری و استفاده آسان از دستگاه
 • اعدم ایجاد زوایا و گوشه های نامتقارن

برش سنگ با فرز

از فرز سنگبری در ابعاد کوچک برش سنگ استفاده می شود. فرز سنگ بری از ابزارالات پر کاربردی است که بسیار در ساختمان سازی برای برش و سنباده زدن و نما سازی از آن استفاده می شود این فرز برقی است و برای انواع سنگ ها مناسب می باشد.

برش سنگ با دستگاه فارسی

یکی دیگر از روش های برش سنگ، استفاده از دستگاه فارسی بر است. فارسی بر می تواند سنگ و انواع چوب ها را برش دهد. اگر بخواهیم دقیق تر توضیح دهیم، فارسی بر یک نوع دستگاه است که قطعات را با زاویه ۴۵ درجه برش می دهد. حال چرا با این زاویه برش خود را انجام می دهد؟ جواب این سوال را ما در مقاله زیر به صورت مفصل داده ایم.

نتیجه گیری از مقاله روش های برش سنگ

در این مقاله سعی بر آن شد تا با انواع دستگاه های سنگبری و روش های برش سنگ چه در ابعاد صنعتی و گارکاهی که در کارخانه جات بزرگ استفاده می شود مانند قله بر و اره بر و چه در ابعاد کوچک ساختمان سازی مانند دستگاه های قبل حمل و فرز آشنا شویم. همچنین دستگاه هایی که برای تزئئین و ایجاد نقش و نقوش بر روی سنگ استفاده می شود مانند واترجت سنگبری آشنا شدیم و دانستیم دستگاه مولتی وایر از جدید ترین فناوری و تکنولوژی برش سنگ استفاده می کند و در انتهای اشاره به نحوه عملکرد فرز سنگبری داشتیم. امیدواریم مطالعه این مقاله راهنمای جامعه و کاملی از انواع برش های سنگ ارائه داده باشد تا برای  شما مشتریان عزیز کارامد و مفید واقع گردد و کمک کند خرید اگاهانه تری داشته باشید.

سوالات متداول در مورد بهترین دستگاه های سنگبری ایرانی

در زیر به بررسی رایج ترین سوالات در مورد روش های برش سنگ و نکات قابل توجه آن خواهیم پرداخت.

برای دریافت قیمت به روز انواع دستگاه برش سنگ صد صنعت می توانید به طور مستقیم، با کارخانه صد صنعت در اراتباط باشید. برای ارتباط با شماره های ۰۲۱۶۵۵۳۳۳۲۱  تماس بگیرید.