انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟

انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟ در این نوشته تصمیم داریم تا با ارائه اطلاعات مفیدی در مورد انواع سنگ های نما و نحوه برش آن ها، به طور کامل به این سوال پاسخ دهیم. آشنایی با این سنگ ها و چگونگی برش آن ها می تواند به شما در انتخاب و خرید مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین سنگ نما کمک زیادی کند.

همان طور که می دانید سنگ ها انواع بسیار مختلفی دارند و هر یک از آن ها نیز با توجه به ویژگی ها و معایب و مزایایی که دارد برای هدف و کاربرد خاصی مناسب می باشد. برای برش سنگ ها نیز با توجه به نوع سنگ و کاربرد آن از دستگاه سنگبری و روش برش مخصوصی استفاده می شود. در ادامه انواع برش های سنگ بنا را بیان و بررسی خواهیم کرد.

انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟

بررسی انواع برش های سنگ نما

از آن جایی که سنگ ها یکی از پرکاربردترین و ضروری ترین مصالح در ساخت و ساز و معماری به حساب می آیند، اهمیت زیادی در این صنعت دارند. از انواع مختلف سنگ ها در نمای قسمت های مختلف داخل و خارج ساختمان، به شکل های گوناگونی استفاده می شود. با توجه به این توضیحات، به اهمیت پاسخ سوال انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟ پی می بریم.

برای استفاده از سنگ در نما یا قسمت های دیگر ساختمان باید مراحل مختلفی انجام شود. بدیهی است که در مرحله اول سنگ از معدن استخراج می شود. معمولا برای نمای ساختمان از سنگ‌های مرمریت و تراورتن استفاده می کنند. نوع دستگاه برش سنگ نما و همچنین روش برش، تأثیر بسیار زیادی در زیبایی و قیمت سنگ دارد.

سنگ ها معمولا به شکل کوپ با بلوک از معدن استخراج شده و به سنگ بری ها انتقال داده می شوند. نوع معدن و نحوه استخراج سنگ ها تأثیر زیادی بر شکل ظاهری و چگونگی انتقال آن ها به به سنگ بری دارد. بعد از برش سنگ هایی که به شکل قواره ای یا کوپ به سنگ بری منتقل شده اند، روش برش و دستگاه مخصوص آن تعیین می شود. از جمله عواملی که در تعیین و کاربرد دستگاه برش، ابزار آلات و روش مخصوص برش تأثیر گذارند می توانیم به نوع سنگ و کاربرد آن اشاره کنیم. برخی از مهم ترین انواع برش سنگ های ساختمانی عبارتند از :

  • برش طولی
  • برش یخ
  • برش قابلمه فارسی بر
  • کله برش
برش سنگ نمای ساختمان با توجه به نوع سنگ متفاوت است

برش سنگ نما با دستگاه اره

سنگ نمای ساختمان معمولا از سنگ های رسوبی، دگرگونی و آذرین انتخاب می شوند. این سنگ ها علاوه بر زیبایی و استحکام خوبی که دارند از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشند. مقاومت بالا، استخراج راحت، امکان برش و حکاکی، دوام نیز سایر ویژگی هایی هستند که این سنگ ها را گزینه های مناسبی برای انتخاب به عنوان سنگ نمای ساختمان کرده اند.

در پاسخ به سوال انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟ به این موضوع اشاره کردیم که کارخانه های سنگ با توجه به نوع و شکل ظاهری سنگ و با در نظر گرفتن کاربرد آن سنگ از دستگاه ها و روش های برش مختلفی استفاده می کنند. یکی از دستگاه هایی که معمولا برای برش سنگ های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه اره است.

ابتدا کوپ سنگ را داخل دستگاه اره گذاشته و به وسیله اره های تیز موجود در این دستگاه، سنگ ها به شکل موازی برش داده می شوند. این دستگاه ها دارای تیغه هایی از جنس الماس هستند. تعداد این تیغه ها در دستگاه های مختلف با هم فرق می کند. اره های نرم بر و اره های سخت بر از مهم ترین انواع تیغه اره می باشند که برای برش سنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

برش سنگ نما با اره های نرم بر

یکی از روش های برش سنگ های ساختمانی مانند سنگ مرمریت و تراورتن استفاده از اره های نرم بر است. این روش دارای مزایایی است که استفاده از آن را توجیه می کند. مهم ترین مزیت استفاده از این روش برش سنگ های ساختمانی این است که ضایعات و براده ‌های سنگ زیادی به جا نمی ماند.

از اره های نرم بر به سه صورت برای برش سنگ استفاده می کنند. در یکی از این روش ها در قسمت برش، کوپ سنگ ها را به شکل ثابت قرار داده و قسمت اره به سمت سنگ فرود می آید. در روش دوم نیز کوپ سنگ در قسمت برش قرار می گیرد اما سطحی که سنگ را بر آن قرار داده ایم به سمت بالا حرکت می کند. روش سوم به این شکل است که تیغه های دستگاه ثابت هستند و کوپ سنگ، روی سطح برش قرار می گیرد.

دستگاه های مختلفی برای برش سنگ نما وجود دارد

برش سنگ ساختمانی با اره سخت بر

تعداد تیغه های فولادی این اره ها در بیشترین حالت به ۱۵۰ تیغه می رسد. کوپ سنگ های بسیار بزرگ و سفت را می توان با این نوع دستگاه اره برش داد.

برش سنگ با دستگاه قله بر

دستگاه قله بر دارای تیغه های دایره ای از جنس الماس می باشد. این تیغه های دایره ای با توجه به نوع دستگاه و اندازه سنگی که قصد برش دادنش را داریم دارای قطرهای مختلفی از ۱۲ تا ۳۰ سانتی متر هستند. این دستگاه ها کوپ سنگ ها را به صورت موازی و در چند مرحله برش می دهند.

روش های برش سنگ نمای ساختمان در زیبایی و قیمت آن تأثیر دارد

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

روش های برش سنگ های ساختمانی

همان طور که توضیح دادیم برای برش سنگ های ساختمانی از دستگاه های مختلفی استفاده می شود. از میان دستگاه هایی که معمولا در کارخانه های سنگ بری برای برش سنگ مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه اره و دو نوع مهم آن یعنی اره نرم بر و اره سخت بر و همچنین دستگاه قله بر را معرفی کردیم. حالا می خواهیم در پاسخ به سوال انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟ توضیحاتی در مورد روش های مختلف برش ارائه دهیم.

  • برش قابلمه فارسی بر: این نوع برش معمولا برای تمیزکاری سنگ نما و ایجاد برش زیبا و تمیز در قسمت لبه های سنگ مورد استفاده قرار می گیرد.
  • کله برش: این روش برای برش سنگ هایی که به عنوان سنگ فرش استفاده می شوند، کاربرد دارد.
  • برش طولی: برای برش سنگ های کنار و زیر پله معمولا از این روش استفاده می کنند.
  • برش یخ: این روش برای برش های مورد نیاز در لبه های پله به کار می رود.
سنگ ها بعد از استخراج برای برش به سنگ بری منتقل می شوند
نوع برش سنگ در هزینه آن تأثیر دارد

نتیجه گیری از مطلب انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟

در این نوشته سعی کردیم تا با ارائه اطلاعات مفیدی به طور کامل به سوال انواع برش های سنگ نما را نام ببرید؟ پاسخ دهیم. همان طور که توضیح دادیم سنگ هایی که باعث زیبایی ساختمان ها و خیابان های ما می شوند، بعد از استخراج از معدن در چندین مرحله و با دستگاه های مختلفی برش داده و به این شکل در می آیند.

در کارخانه های سنگ بری برای برش سنگ ها با توجه به نوع سنگ و کاربرد آن از دستگاه های مختلفی استفاده می کنند. علاوه بر تنوع ای که در دستگاه های سنگ بری وجود دارد، روش های برش سنگ نیز تفاوت هایی با هم دارند. در واقع با توجه به این موضوع که چه نوع سنگی برای چه منظوری استفاده می شود، روش برش آن فرق دارد. بدیهی است که نوع سنگ، اندازه، نوع دستگاه و نوع روش برش سنگ در تعیین قیمت آن تأثیر گذار است.