شناخت و معرفی اجزای اصلی دستگاه سنگبری در افزایش و بهبود کارایی و عملکرد دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد.

معرفی اجزای اصلی دستگاه سنگبری به نوبه ای درک بالاتری از عملکرد دستگاه های سنگبری برای سنگ کاران و مشتریان ایجاد خواهد کرد.

هم چنین برای خرید دستگاه سنگبری دانستن اجزای سازنده اصلی از الزامات می باشد.

در ادامه تمامی اجزای اصلی دستگاه سنگبری را برای شما معرفی کرده ایم و اطلاعات جامعی برای استفاده راحت تر و بهتر دستگاه های سنگبری در اختیار شما قرار داده ایم.

با ما همراه باشید.

معرفی اجزا اصلی دستگاه سنگبری

اجزا اصلی دستگاه سنگبری

استفاده از دستگاه های سنگبری قابل حمل در برش انواع سنگ ها در ابعاد و مدل های مختلف در صنایع مرتبط از جمله ساختمان سازی و نماکاری ساختمان، بسیار رواج پیدا کرده است.

شناخت دستگاه های برش سنگ در کنار اجزای اصلی سازنده آنها درک بهتری از عملکرد دستگاه در شما ایجاد خواهد کرد.

داشتن اطلاعاتی جامع و کافی در مورد اجزای اصلی سازنده دستگاه های سنگبری هم برای تعمیر کنندگان دستگاه و هم برای مشتریان و کاربران دستگاه بسیار دارای اهمیت می باشد.

چرا که این شناخت آنها را با نحوه کارکرد و ساختار دستگاه آشنا خواهد کرد و در بهبود کارایی و خروجی بهینه دستگاه های سنگبری تاثیر گذار خواهد بود.

در ادامه به معرفی اجزای اصلی دستگاه برش سنگ خواهیم پرداخت.

هم اکنون تماس بگیرید

مشاورین و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند

  • موتور دستگاه سنگبری

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای سازنده دستگاه سنگبری موتور دستگاه سنگبری می باشد که به گونه ای قلب دستگاه محسوب می شود.

در دستگاه سنگبری با توجه به نوع طراحی، ساختار و کارایی در نظر گرفته شده برای آنها، نوع موتور مورد استفاده متفاوت می باشد (۱.۵ الی ۴ کیلووات).

قدرت موتور ارتباط مستقیم با بازدهی دستگاه و خروجی آن خواهد داشت، به این معنی که هر چه موتور مورد استفاده در دستگاه قوی تر باشد، قدرت دستگاه افزایش یافته در نتیجه حجم خروجی بالاتری خواهد داشت.

در تمامی دستگاه برش سنگ قابل حمل همان طور که از اسمشان پیداست، طراحی آنها به گونه ای در نظر گرفته شده که اپراتور قابلیت حمل وزن دستگاه و جا به جایی آنها را داشته باشد.

در نتیجه در دستگاه های سنگبری قابل حمل از موتورهای ۱.۵ کیلوواتی و در دستگاه های برش سنگ کارگاهی از موتورهای ۴ کیلوواتی استفاده شده است. چرا که دستگاه های کارگاهی ثابت بوده و طراحی آنها برای مصارف سنگین، در کنار موتورهایی پرقدرت، در نظر گرفته شده است.

قابل ذکر است که موتورهای دستگاه های سنگبری عموما در قالب موتورهای سه فاز و تکفاز به تولید می رسند که در دستگاه های سنگبری قابل حمل به طور معمول از موتورهای تکفاز و در دستگاه های سنگبری کارگاهی از موتورهای سه فاز استفاده می کنند.

برای بررسی تفاوت دستگاه سنگبری قابل حمل با دستگاه سنگبری کارگاهی به طور جامع به لینک ارائه شده مراجعه فرمایید.

موتور دستگاه سنگبری کارگاهی
موتور دستگاه سنگبری قابل حمل

شرکت تولیدی صد صنعت به منظور رضایتمندی مشتریان خود امکان سفارشی سازی موتور دستگاه های قابل حمل و ارتقا آنها به موتور سه فار را فراهم کرده است.

نکته قابل توجهی که در ارتباط با موتور باید به آن توجه کرد جلوگیری از پاشیدن آب به موتور دستگاه می باشد.

چرا که در هنگام انجام عملیات برش کاری با پاشش آب از داغ شدن دستگاه جلوگیری می شود. استفاده از موتور ضد آب و یا صفحه محافظی برای موتور دستگاه ها، موتور دستگاه را حفظ خواهد کرد.

شرکت تولیدی صد صنعت، مهم ترین قطعه از دستگاه های سنگبری را که موتور دستگاه می باشد در خود شرکت به تولید می رساند و به همین جهت امکان خدمت رسانی کامل در زمینه تعمیر و یا سرویس موتور را به مشتریان خود دارد.

گارانتی موتور دستگاه های تولید شده توسط شرکت صد صنعت نیز از دیگر نکات بارز دستگاه های سنگبری صد صنعت  می باشد.

  • تجهیزات آبی دستگاه سنگبری

پمپ آب، مخزن و شناور، از جمله تجهیزات خنک کننده محسوب می شوند که در دستگاه های برقی برای جلوگیری از داغ شدن موتور و یا سوختن آن مورد استفاده قرار می گیرند.

به وسیله پمپ آب جریان مشخصی از آب در زمان انجام عملیات برش کاری در محل برش برقرار می شود تا مانع از داغ شدن موتور دستگاه شود.

استفاده مداوم از پمپ موجب جمع شدن املاح و رسوبات در داخل مخزن پمپ می شود در نتیجه توضیه می شود عملیات رسوب زدایی جرم هر دو الی سه روز یکبار صورت گیرد تا املاح داخل مخزن تخلیه شود.

در دستگاه های صد صنعت پمپ آب دستگاه در کشو متحرک دستگاه واقع شده است. سپس از طریق شلنگ دستگاه، به تیغه ها رسانده می شود تا از داغ شدن موتور در زمان برش جلوگیری به عمل آورد.

در کنار کسب اطلاعات کامل در مورد اجزا اصلی دستگاه ها سنگبری، به مقاله زیر مراجعه فرمایید تا با انواع دستگاه های برش سنگ تولید شده توسط شرکت صد صنعت نیز، آشنا شوید.

  • ریل حرکتی (لینرگاید) دستگاه برش سنگ

عملکرد کلی دستگاه سنگبری با سوار شدن کلگی دستگاه و تیغ اره دیسکی بر روی میله های قرار گرفته در دستگاه که مانند محور اصلی دستگاه عمل می کنند، تعریف می شود.

به این میله ها که از جنس میل کروم و یا پروفیل آهن می باشند، ریل های حرکتی دستگاه و یا ریل های لینرگاید می گویند.

به دلیل نقش حیاتی ریل های حرکتی در عملکرد دستگاه، دقت قرار گیری آنها در دستگاه و رعایت اصول ساخت و طراحی صحیح آنها در کارایی دستگاه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

چرا که بروز کوچکترین مشکل در رابطه با ریل های لینر عملکرد کلی دستگاه را زیر سوال خواهد برد.

قابل ذکر است ممکن است با حرکت تیغ اره بر روی ریل ها، به مرور زمان اصطحکاک ایجاد شود، در نتیجه برای جلوگیری از بروز سایش مدتی یکبار روغن کاری ریل ها موجب جلوگیری از این امر خواهد شد.

ریل حرکتی (لینرگاید) دستگاه برش سنگ
  • شافت کروم دستگاه برش سنگ

در یکسری از دستگاه های سنگبری ریل های لینر جایگزین شاسی فوقانی شده اند. در این مدل دستگاه ها عموما از دو شافت کروم استیل (با قطر ۴۰ میلی متر) استفاده شده است.

قرارگیری کلگی دستگاه بر روی شافت های موجود می باشد و همین عامل سبب حرکت روان تر کلگی شده است.

این حرکت از طریق هدایت دستی و توسط اپراتور سنگ کار صورت می پذیرد.

شافت کروم دستگاه برش سنگ
  • قاب تیغ اره دیسکی دستگاه سنگبری

قاب تیغ اره نقطه اتصال موتور دستگاه به هاب تیغ اره دیسکی موجود در دستگاه می باشد.

این اتصال یا توسط واسطی به نام گیربکس و یا به صورت مستقیم، صورت می گیرد. روش غیر مستقیم در دستگاه هایی استفاده می شود که قابلیت تنظیم دور موتور را دارند.

بعضی از قطعات مورد نیاز دستگاه روی قاب تیغ اره نصب شده اند. از جمله شلنگ آب دستگاه و محافظ تیغ اره دیسکی که کاملا دور تیغه قرار خواهد گرفت و فقط لبه پایینی تیغه برای اجرای عملیات برش بیرون خواهد ماند.

شلنگ آب برای پاشیدن آب در زمان پیشبرد عملیات برش کاری، در دستگاه قرار داده شده است.

در زمان اجرای عملیات برش به هیچ وجه محافظ تیغ اره دیسکی نباید برداشته شود، چرا که خطرات جبران ناپذیری را برای اپراتور دستگاه به همراه خواهد داشت.

در صورتی که تیغه مناسب دستگاه را تهیه کنید، از خطراتی احتمالی که در اثر استفاده از تیغه نامناسب با آن مواجه خواهید شد، جلوگیری خواهد شد.

قاب تیغ اره دیسکی دستگاه سنگبری
  • بدنه دستگاه برش سنگ

بدنه دستگاه سنگبری به منظور جمع آوری اجزای سازنده کنار هم و قرارگیری اجزای دستگاه روی آن، طراحی و ساخته شده است.

به طور معمول جنس این بدنه از فلز بوده که با صخامتی بالا و کیفیتی قابل توجه، پیشبرد بهینه عملکرد دستگاه را به همراه خواهد داشت.

چرا که اگر وزن در نظر گرفته شده برای ساخت بدنه صحیح نباشد، در زمان برش کاری دستگاه تکان خواهد خورد و ارتعاشات به وجود آمده باعث پیدایش خطا در برش کاری و یا خطراتی بزرگ تر خواهد شد.

پایه های دستگاه نیز با توجه به نوع بدنه دستگاه متفاوت می باشند. در دستگاه های قابل حمل با توجه به وزن و خاصیت جا به جایی دستگاه پایه های دستگاه جدا شونده و در دستگاه برش سنگ کارگاهی ثابت می باشند.

بدنه دستگاه سنگبری
  • میز دستگاه سنگبری

برای برش سنگ هایی عریض با طولی بلند استفاده از میز در دستگاه برای جلوگیری از ارتعاشات و حرکت قطعه در زمان برش کاری بسیار ضروری است.

چرا که حرکت قطعه هم خطا در عملیات برش کاری و هم خطراتی جدیدتر را می تواند به همراه داشته باشد.

میز دستگاه برش سنگ
  • تابلو برق دستگاه برش سنگ

در دستگاه های کارگاهی به دلیل وجود موتور سه فاز در دستگاه، تنظیم دور موتور امکان پذیر شده است.

به همین دلیل تابلو برق در دستگاه قرار داده شده است.

قابل ذکر است، تابلو برق دستگاه دارای PLC بوده و کاملا برنامه پذیر می باشد.

در دستگاه های قابل حمل، تابلو برق دستگاه به جهت محافظت از الکتروموتور و پمپ آب، در دستگاه قرار داده شده است.

تابلو برق دستگاه سنگبری
  • تیغه دستگاه سنگبری

تیغه دستگاه سنگبری باید با توجه به سنگ و کارایی مورد نظر، برای داشتن برشی دقیق تر، انتخاب شود.

مشخصات تیغه های قابل نصب بر روی دستگاه های قابل حمل D = 250~350mm – ø = ۲۵٫۴mm می باشد.

امکان سفارشی سازی تیغه ها و امکان نصب تیغه ۴۰۰ میلیمتری نیز، فراهم شده است.

در دستگاه های سنگبری کارگاهی تیغه های به کار رفته، تیغه هایی بزرگ تر نسبت به دستگاه های دیگر می باشد. این دستگاه ها، قابلیت نصب تیغه ۵۰۰ میلیمتری را دارا می باشد.

برای اطلاعات کامل تر در مورد تیغه ها، به مقاله زیر مراجعه فرمایید.

تیغه دستگاه سنگبری

گارانتی قطعات اصلی دستگاه برش سنگ صد صنعت

در دستگاه برش سنگ موتور و پمپ دستگاه ها شامل گارانتی می شوند. هر دو قطعات نام برده شده توسط خود شرکت صد صنعت تولید و به همین جهت خدمات پس از فروش جامع و کاملی هم به آنها تعلق خواهد گرفت.

تیغه و قطعات شکستنی دستگاه ها، شامل گارانتی نمی شوند.

چرا که با توجه به سبک برش کاری و حجم کار به مرور زمان، تیغه دستگاه تاب می افتد.

شما می توایند با تهیه دستگاه های سنگبری از شرکت تولیدی صد صنعت و یا نمایندگان معتبر شرکت، از خدمات و گارانتی دستگاه ها بهره جویید.

برای بررسی دستگاه های تولید شده توسط شرکت صد صنعت و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها، لینک های زیر را برای دسترسی قرار داده ایم.

دستگاه سنگبری صد صنعت

دستگاه سنگبری صد صنعت

دستگاه سنگبری کارگاهی صد صنعت

دستگاه سنگبری کارگاهی صدصنعت

سوالات متداول در مورد اجزا اصلی دستگاه برش سنگ

در زیر به بررسی سوالات متداول مطرح شده و ارائه پاسخ به آنها پرداخته ایم.

سایت رسمی صد صنعت برای خرید قطعات اصلی دستگاه سنگبری چیست؟

سایت رسمی صد صنعت برای خرید اجزای اصلی دستگاه سنگبری sadsanat.com می باشد.

قیمت به روز قطعه های دستگاه های سنگبری را از کجا می توان استعلام گرفت؟

برای اطلاع از قیمت روز قطعه های دستگاه های برش سنگ می توانید به صورت مستقیم با دفتر فروش کارخانه با شماره های ۰۲۱۶۵۵۳۳۳۲۱ الی ۲۶ تماس حاصل فرمایید.

گارانتی قطعات اصلی دستگاه برش سنگ به چه صورت است؟

موتور و پمپ دستگاه شامل گارانتی و خدمات پس از فروش کاملی می شوند. شرکت تولیدی صد صنعت جهت رضایتمندی مشتریان خود برای تعمیر دستگاه ها الویت را به دستگاه های دارای گارانتی اختصاص داده است.