امروزه صنعت سنگبری به واسطه تعداد بیشماری از دستگاه های مدرن در حال تحول است. برخی از این دستگاه سنگبری،  بخشی ضروری از ساخت نماهای سنگی را دربرمی گیرند. یکی از این دستگاه ها، اره فارسی بر است. در میان تجهیزات صنعت سنگبری، این ابزار یکی از قدرتمندترین و دقیق ترین می باشد که در همین راستا جزو لوازم اصلی کار در این حرفه به شمار می رود. در این مقاله، سایت صدصنعت قصد دارد تا شما را با انواع این مدل دستگاه، مشخصات و قیمت های هر یک از آنها آشنا کند. 

صد صنعت دو گروه کلی دستگاه سنگبری قابل حمل و دستگاه سنگبری کارگاهی را تولید می کند.

اره فارسی بر چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، این دستگاه یکی از انواع اره است که وظیفه آن برش انواع سنگ و یا چوب می باشد. اما شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا  “فارسی بر” نام گرفته است؟ فارسی بر و یا “Miter saw” نوعی برش زاویه دار است که در این مدل زاویه ای ۴۵ درجه بر روی چوب ایجاد می کند. از مهم ترین کاربردهای این نوع برش می توان به قرنیزکاری کفپوش، ایجاد قاب عکس، دکوراسیون و غیره اشاره کرد. 

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت سنگبری، معماری و دکوراسیون داخلی و ورود دستگاه های مدرن به این عرصه، مدل های متفاوتی از دستگاه فارسی بر به بازار آمد که قادر به ایجاد زوایای مختلف مثل ۲۲٫۵ درجه، ۳۳٫۹ درجه و یا برش اریب بوده اند. 

دستگاه اره فارسی بر

مشخصات یک دستگاه فارسی بر چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، فارسی بر، در کارهای زاویه بری استفاده می شود. شناخت اجزای مختلف این دستگاه و همچنین انواع دستگاه فارسی بر موجود در بازار به شما امکان انتخاب دقیق تر و آگاهانه تر می دهد.

همه فارسی بر ها دارای اجزای مشترکی هستند:

  • گونیا 
  • زاویه برش
  • زاویه بازویی 
  • گیره

فارسی برها در دو مدل ثابت و کشویی در بازار عرضه می شوند. قبل از خرید فارسی بر، حتما به اجزای دستگاه و نیاز شما از یک دستگاه فارسی بر دقت کنید. بازو و ریل های اره نسبت به صفحه زیر دستگاه در جهت افقی تغییر زاویه می دهند که این عمل به وسیله اهرم و یا دکمه ای که زیر صفحه اره نصب شده است، انجام می شود. با استفاده از اهرم تنظیم می توان تیغ اره را روی زوایای مورد نیاز تنظیم کرد و چوب را در زوایای مختلف برش داد. وجود گیره در برخی از فارسی برها، امکان محکم کردن قطعه روی صفحه را فراهم می کند. 

اره فارسی بر دیسکی چیست؟

یک نوع دیگر از انواع فارسی بر وجود دارد که در دسته بندی جداگانه ای قرار می گیرد و آن اره دوکاره و یا دیسکی است. این اره، یک صفحه برش بر روی دسته اره دارد که با ثابت کردن مفصل دستگاه، تبدیل به اره ای برای ایجاد برش های طولی می شود. جالب است بدانید نوع دستی این ابزار در گذشته کاربرد بسیار زیادی داشته و امروزه از آن در ساخت قطعات ظریف مثل قطعات کوچک گره چینی نیز کاربرد دارد. اکثر برندهای معروف این دستگاه، اره دوکاره را نیز به بازار عرضه کرده اند. بنابراین، اگر به دنبال اره فارسی بر دوکاره هستید می توانید از میان برندهای ماکیتا، بوش، محک و غیره.

تفاوت فارسی بر ثابت و متحرک 

یکی از مواردی که قبل از خرید دستگاه فارسی بر باید به آن توجه کنید، انتخاب نوع دستگاه است. دو نوع اره ثابت و متحرک و کشویی در بازار موجود است که تفاوت آنها در اینجاست که، اره های فارسی بر کشویی اره هایی است که تیغه آنها در یک ریل حرکت رفت و برگشت دارد و کاربر دستگاه تنها با ثابت نگه داشتن قطعه مورد نظر تیغه را به عقب و جلو حرکت می دهد. در حالیکه دستگاه های ثابت، دارای ریل متحرک نیستند و قطعا این حرکت رفت و برگشت را ندارند. در این حالت ممکن است عمل برش، برای کاربر کمی دشوارتر باشد. 

اره فارسی بر ثابت

علاوه بر تفاوت اشاره شده در بالا، باید این نکته را هم در نظر بگیریم که این نوع دستگاه ها در عرض قطعه قابل برش هم محدودیت دارند. به بیان کلی، با هر دستگاهی، نمی توان هر سایزی از چوب را برش داد. طبیعتا، اره های ثابت مخصوص قطعات ثابت با عرض کمتر و فارسی برهای متحرک و کشویی برای قطعاتی با عرض بیشتر هستند. 

از دیگر تفاوت های اره های ثابت و متحرک، سایز آنهاست. نوع ثابت آنها کوچک و قابل حمل می باشد، در حالیکه نوع متحرک و کشویی آن بزرگتر و سنگین تر است. 

نکته قابل تامل دیگری در بحث تفاوت های این نوع دستگاه وجود دارد و آن نوع قطعات مورد نیاز برای برش است. مدل های ثابت برای برش های ظریف تر و طول بیشتر و نوع متحرک و کشویی آن برای قطعات بزرگتر، عمیق تر و عریض تر است. 

اره فارسی بر کشویی

قیمت دستگاه فارسی بر

همانطور که قبل تر به آن اشاره کردیم، این نوع اره، انواع مختلفی دارد که به دلیل وجود ویژگی های متفاوتی که در هر یک از دستگاه ها به جهت کاربری آسان در آن قرار گرفته است، برند سازنده و کیفیت مختلف دستگاه و همچنین ضمانت پس از فروش آن، قیمت های متفاوتی دارد. از این رو، شما می توانید به راحتی، از این قسمت اقدام به جستجوی قیمت انواع دستگاه فارسی بر در سایت صد صنعت نمایید.